Czy kształt twarzy ma znaczenie? Jak najbardziej! Dzięki niemu możesz łatwo dobrać odpowiednią fryzurę, okulary albo biżuterię. Gdy nie wiesz jeszcze, jaki jest Twój kształt twarzy, podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę!

Jak sprawdzić swój kształt twarzy?

Określenie kształtu twarzy może być kłopotliwe, gdy nie wiadomo, na co dokładnie należy patrzeć. Jak sprawdzić jaki mam kształt twarzy? Pod uwagę trzeba wziąć jej wysokość oraz szerokość w kilku punktach. Kształt twarzy określa się z przodu, czyli en face. Należy wtedy zaczesać włosy, aby można było łatwo określić jej budowę, stojąc prosto przed lustrem. Gdy nie wiesz, jak sprawdzić kształt twarzy, najlepiej wyszukać swoje zdjęcie wykonane z frontu i zaznaczyć na nim: – Punkty po zewnętrznej stronie twarzy na wysokości czoła, kości policzkowych oraz żuchwy, – Linie pionowe i poziome przebiegające pośrodku twarzy w jej najdłuższych i najszerszych miejscach.

Kształty twarzy – cechy charakterystyczne

Istnieje 6 podstawowych kształtów twarzy, z których każda ma inną budowę. Jak sprawdzić swój kształt twarzy?

1. Twarz owalna Jest to twarz o proporcjonalnej budowie, która jest dłuższa niż szersza. W przypadku tego typu twarzy najdalej oddalone są od siebie punkty położone na policzkach, natomiast te na poziomie czoła oraz żuchwy są węższe i porównywalne pod kątem szerokości. Twarz owalna jest uznawana za najbardziej uniwersalną – pasują do niej praktycznie wszystkie fryzury, rodzaje oprawek, biżuteria.

2. Twarz okrągła Często uznawana jest za dziewczęcą, ale dzięki temu może również odjąć lat. Twarz okrągła ma porównywalną wysokość i szerokość. Kości policzkowe położone są szeroko, czoło i podbródek są wąskie. Twarz nie ma widocznych kątów, jest pełna. Do okrągłej twarzy dobrze pasują wyraziste fryzury i grube, prostokątne oprawki do oczu. Można wydłużyć ją też przez długie kolczyki, naszyjniki.

3. Twarz kwadratowa W tym przypadku długość i wysokość twarzy okazują się podobne, natomiast punkty na czole, policzkach i żuchwie są na tej samej szerokości, dając efekt kwadratu. Twarz tego typu dobrze prezentuje się z lekkimi, opływowymi liniami, które łagodzą jej rysy, na przykład z okrągłymi oprawkami, fryzurami z falami.

4. Twarz diament To twarz, która jest podobna do owalnej, natomiast jej czoło i żuchwy są położone bliżej siebie, dając efekt diamentu. Twarz ta jest bardziej kanciasta, ma wyraziste rysy. Do twarzy w kształcie diamentu pasują fryzury krótkie, z prostą grzywką, przedziałkiem pośrodku.

5. Twarz serce, trójkąt Tego typu kształt twarzy charakteryzuje się szerokim czołem, podobną szerokością kości policzkowych oraz wąskim podbródkiem. W przypadku tego typu twarzy świetnie wyglądają fryzury o średniej długości, cieniowane, kręcone.

6. Twarz prostokątna Tego typu twarz jest połączeniem budowy twarzy owalnej i kwadratowej. Jest ona dłuższa niż szersza, przy czym położenie jej punktów na czole, kościach policzkowych oraz na żuchwie jest podobne pod kątem szerokości. Do twarzy prostokątnej świetnie pasują fryzury z włosami falowanymi oraz zaokrąglone oprawki do okularów, by złagodzić jej rysy.