Czy wiesz, jak powinno się prawidłowo prać bieliznę? Nie każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak robić to tak, by nie uszkodzić delikatnych koronek lub elastycznych pasków. Sprawdź porady, jak prać biustonosze!

Pranie stanika – ręcznie czy w pralce?

Bieliznę można prać w rękach, ale także można wykorzystać do tego celu pralkę. Jak prać biustonosz ręcznie, a jak w pralce?

1. Ręczne pranie biustonosza To zalecana metoda, ponieważ jest delikatniejsza dla bielizny. Gdy zatem chcesz, aby ulubione staniki posłużyły Ci jak najdłużej, pamiętaj o ich ręcznym praniu. Aby wyprać stanik ręcznie, należy napuścić do miski ciepłą wodę, dodać do niej detergent według zaleceń producenta, a potem wymoczyć bieliznę przez około 10 minut. Następnie wodę wylać, wlać świeżą, a biustonosz ręcznie ugniatać i obracać w misce. Na koniec wodę wylać, a bieliznę lekko wycisnąć i pozostawić na suszarce do wysuszenia, najlepiej rozłożoną na płasko.

2. Pranie biustonosza w pralce Wygodniejsze jest pranie bielizny w pralce. Jak prać biustonosz tak, by go nie zniszczyć? Bieliznę najlepiej umieścić w siateczce albo koszyku, a potem wybrać program dla odzieży delikatnej z niską temperaturą, ponieważ zbyt wysoka mogłaby zniszczyć tkaninę i gumki. Resztą zajmie się pralka. Na koniec wystarczy tylko powiesić bieliznę na suszarce. Najlepiej prać bieliznę osobno, a wtedy, gdy chcemy wyprać ją z innymi ubraniami, warto umieścić ją w pralce z delikatniejszą odzieżą, na przykład bluzkami. Uwaga! Nie zaleca się prania w pralce biustonoszy z termicznie formowanymi miseczkami, które mogą pomarszczyć się podczas wirowania.

Środki piorące – co wybrać do prania biustonosza?

Do prania bielizny można stosować środki piorące w formie żelu lub proszku. Dobrze sprawdzają się także detergenty dla dzieci oraz… delikatne mydła w płynie do rąk. Gdy bielizna jest kolorowa, zaleca się pranie w środkach przeznaczonych do kolorów, natomiast białą bieliznę najlepiej prać w środkach do białego, aby zapobiec jej szybkiemu szarzeniu. Jeżeli zauważamy poszarzenie białej bielizny, można temu zaradzić.

Jak prać biały biustonosz?

Można zastosować specjalne środki wybielające bez chloru, na przykład z aktywnym tlenem. Domową metodą jest także zastosowanie soku z cytryny, sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, które mają naturalne działanie wybielające.

Akcesoria do prania bielizny w pralce – to się przyda!

W sklepach można znaleźć specjalne akcesoria pomocne przy praniu bielizny. Dzięki nim można zabezpieczyć ją przed zniszczeniem – zdefasonowaniem, rozciągnięciem, zaciągnięciami. Ponadto zmniejszają ryzyko uszkodzenia pralki, do którego może dojść wtedy, gdy z biustonosza wypadną fiszbiny. Bardzo pomocne będą kule do prania bielizny. To ażurowe kule wykonane z tworzywa, w których umieszcza się biustonosze. Polecane są przede wszystkim do staników usztywnianych, z fiszbinami, ale można także prać w nich biustonosze bez usztywnień. Alternatywą są woreczki do prania bielizny, które wykonane są z cienkiej siateczki. W środku umieszcza się staniki. Woreczki mogą być wyposażone w zamek lub w sznureczki do wiązania. Dostępne są także usztywniane koszyczki z siateczki zapinane na zamek – również zabezpieczają bieliznę i pralkę przed zniszczeniem.